uje to między innymi transport maszyn. Prawne wymiary i dopuszczalne masy różnią się w zależności od kraju, a w każdym regionie pojazdy, które przekraczają standardowe masy i wymiary, wymagają specjalnego zezwolenia na wykonywanie ruchu drogowego. Tak więc istnieją szczególne przepisy dotyczące ruchu pojazdów ponadgabarytowych. Przeładunek tego typu ładunków ciężkich odbywa się zwykle w nocy iw weekendy oraz po wcześniejszym zaplanowaniu trasy, na której będzie realizowany. Z tego powodu ten rodzaj transportu angażuje zespół do analizy tras, aby sprawdzić, czy na trasie nie ma przeszkód uniemożliwiających przejazd pociągu przeładunkowego. Po przeprowadzeniu badania i wydaniu zezwolenia właściwych organów, kierowany jest również wniosek do przedsiębiorstw energetycznych i inżynieryjnych o towarzyszenie przy przenoszeniu w celu ewentualnego usunięcia, naprawy i przemieszczenia sygnalizacji świetlnej.
Transport ciężki - trudny, ale możliwy!
Transport maszyn należy do szczególnie trudnych zadań logistycznych. Podczas realizowania tego typu zadanie trzeba bowiem nie tylko prawidłowo zabezpieczyć przesyłkę, lecz również stale przenosić z miejsca na miejsce ciężki sprzęt. Z powodu stopnia skomplikowania tego zadania wiele firm odmawia realizacji tego rodzaju przewozu. Na szczęście rynek nie lubi próżni i dlatego też w ich miejsce powstały podmioty, które nie obawiają się transportu rzeczy ciężkich. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że niejednokrotnie sam transport ponadgabarytowy jest niejako domeną tego typu podmiotów. Taka informacja może więc cieszyć każdego, kto potrzebuje dostarczyć jakąś maszynę poza jej standardowy rewir. Oczywiście, gdy chodzi o kwoty za które realizowany jest transport ciężki, to trudno jednoznacznie określić ile on kosztuje. Sporo zależy tutaj bowiem od dystansu, czy też wagi danej maszyny. Każdorazowo więc sporządzana jest dla klientów takich firm indywidualna wycena. To na jej podstawie później klient decyduje czy chce taki transport zrealizować.
Opiera się on na wielkich pojazdach
Branża transportowa jest silnie uzależniona od aktualnego na świecie stanu gospodarki. W ostatnich kilku latach, wraz z rozwojem gospodarczym większości państw i wzmożonymi obrotami handlowymi przeżywała prawdziwy rozkwit. Na znaczeniu zyskiwały wszystkie rodzaje transportu: od tych najmniejszych, jak małe przewozy kurierskie, aż po największe, na przykład przewóz towarów drogą morską w ogromnych kontenerowcach.
Przykładem jednej z dziedzin w tej branży, która również odnotowała wzrost popytu, jest transport ponadgabarytowy. Opiera się on na wielkich pojazdach o określonych minimalnych wymiarach, które co do zasady poruszają się po drogach publicznych. Przed rozpoczęciem przewozu spedytor musi dokładnie zweryfikować, czy proponowana trasa nadaje się do użycia przez konkretny środek transportu.
Co konkretnie wchodzi w zakres "transportu ponadgabarytowego"? Między innymi transport maszyn - na przykład budowlanych, rolniczych, których duże gabaryty bądź specyficzne właściwości uniemożliwiają podróż na kołach. Wlicza się też tutaj transport ciężki, czyli przewóz innych ładunków o bardzo dużych gabarytach - na przykład wielkich elementów konstrukcyjnych używanych na budowach.
Transport ponadgabarytowy zyskuje na znaczeniu z każdym rokiem, i nic nie zapowiada, aby miało się to szybko zmienić. W związku z tym pracownicy posiadający uprawnienia do prowadzenia pojazdów z tej kategorii z pewnością będą mogli liczyć na wzięcie pracodawców.
Inaczej jest jednak w przypadku transportu
Transport bardzo rzadko kojarzy się z koniecznością załatwiania wielu formalności. I rzeczywiście często jest on realizowany na zasadach ogólnych, które nie wymagają jakichś specjalnych pozwoleń, czy przygotowań. Inaczej jest jednak w przypadku transportu ciężkiego. Transport ponadgabarytowy wymaga różnego rodzaju zezwoleń, protokołów, czy planów.
Aby transport mógł odbyć się daną trasą, musi ona być sprawdzona pod kątem między innymi nośności. Dopiero fachowe ekspertyzy pozwalają konkretne odcinki do trasy włączyć. Ale i to nie wszystko. Ekspertyzy trafiają bowiem wraz z podaniem o zezwolenie do odpowiednich instytucji. I dopiero one wydają decyzję, czy rzeczywiście na danej trasie może być wykonany transport ciężki dla konkretnego ładunku. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ubezpieczenia, czy przygotowania protokołu objazdu trasy, gdy zajdzie taka potrzeba. Jak więc widać transport maszyn, hal, czy różnego rodzaju zbiorników wiąże się bardzo ściśle z zaawansowanymi procedurami i licznymi formalnościami.